Dance Cavise Class Schedule

This is our Tentative Children's

Fall 2017/Spring 2018 Schedule

Revised April 5th, 2017

Please remember, if you are a current student, you must know your child's PLACEMENT LEVEL before registering for any class.  Any NEW students, with no prior training, can take any "A" level class.  New students that are NON-beginners, (with at least two years of Ballet training), should call the studio to make an audition appointment.

Dance Cavise reserves the right to change this schedule, without notice, do to class size, teacher availability or time conflicts.  We will notify you directly, if you are registered, of any changes to your classes.  If you are not registered, please check back here regularly for any changes.

CLICK HERE FOR PRINTABLE WAIVER

Pre-School – Ages 3-4
CLASS MONDAY TUESDAY WEDNESDAY THURSDAY FRIDAY SATURDAY
Creative Movement3/4's
9:30am-10:15am
Pryor
CM 3's
1:30pm-2:15pm
Himpel
Tiny 2's
10:00am-10:45am
Pryor
CM (4 yr)
3:30pm-4:15pm
Himpel
CM (3/4's)
1:30pm-2:15pm
Pryor
Tiny 2's
9:30am-10:15am
Pryor
Tiny 2's
9:30am-10:15am
Pryor
(3/4)
10:15am-11:00am
Quant
Kindergarten  Age 5
CLASS MONDAY TUESDAY WEDNESDAY THURSDAY FRIDAY SATURDAY
Ballet3:30pm-4:15pm
Pryor
9:30am-10:15am
Pryor
Jazz3:45pm-4:30pm
Himpel
Tap/Jazz5's
3:30pm-4:30pm
Himpel
1st & 2nd Grades   Ages 6(1A) - 7(1B)
CLASS MONDAY TUESDAY WEDNESDAY THURSDAY FRIDAY SATURDAY
ACRO/TumbleStretch
3:30pm-4:15pm
Pryor
Ballet1A
4:30pm-5:30pm
Douglas
1B
4:15pm-5:15pm
Pryor
1A
9:30am-10:15am
Quant
Hip Hop1A
3:45pm-4:45pm

1B
3:45pm-4:45pm
Young
Jazz1A
4:30pm-5:30pm
Himpel
1B
4:15pm-5:15pm
Himpel
1AB
4:00pm-5:00pm
Himpel
Tap1A/B
10:15am-11:15am
Quant
3rd & 4th Grades  Ages 8-9
CLASS MONDAY TUESDAY WEDNESDAY THURSDAY FRIDAY SATURDAY
ACRO/TumbleYOGA
4:30pm-5:30pm
Pryor
Ballet2A
3:30pm-4:30pm
Douglas
2B/C
3:30pm-4:30pm
Tamburi
2B
4:00pm-5:00pm
Berger
Hip Hop2A
4:45pm-5:45pm
Young
2B
5:00pm-6:00pm
Young
Jazz2A
4:30pm-5:30pm
Cavise
2B/C
4:30pm-5:30pm
Cavise
2A
3:30pm-4:30pm
Cavise
2B
5:00pm-6:00pm
Himpel
Modern2C
6:45pm-7:45pm
Pryor
2A/B
5:30pm-6:30pm
Pryor
Tap2B
10:30am-11:30am
Quant
5th & 6th Grades  Ages 10-11
CLASS MONDAY TUESDAY WEDNESDAY THURSDAY FRIDAY SATURDAY
ACRO/TumbleYOGA
4:30pm-5:30pm
Pryor
Strength
4:30pm-5:30pm
Pryor
Ballet2C
4:00pm-5:15pm
Baud
3B
5:45pm-6:45pm
Douglas
2C
4:00pm-5:15pm
Baud
3B
3:30pm-4:30pm
Tamburi
Hip Hop3B
5:45pm-6:45pm
Young
3A/B
5:00pm-6:00pm
Young
Jazz2C
5:30pm-6:45pm
Cavise
3B
6:45pm-7:45pm
Blake
2C
5:15pm-6:30pm
Cavise
3B
4:30pm-5:30pm
Cavise
Modern3C
6:45pm-7:45pm
Pryor
3A/B
6:30pm-7:30pm
Pryor
Tap3A
5:30pm-6:30pm
Pryor
3B
10:30am-11:30am
Quant
3C
11:15am-12:15pm
Quant
7th & 8th Grades  Ages 12-13
CLASS MONDAY TUESDAY WEDNESDAY THURSDAY FRIDAY SATURDAY
ACRO/TumbleStrength
4:30pm-5:30pm
Pryor
Ballet3B/C
5:15pm-6:30pm
Baud
3C
4:30pm-5:45pm
Tamburi
3B/C
5:15pm-6:30pm
Baud
4B
6:45pm-7:45pm
Baud
3C
4:30pm-5:45pm
Tamburi
Barre 3B/C
4:00pm-5:00pm
Dvorovenko
Hip Hop4C
7:45pm-9:00pm
Blake
4B
6:45pm-7:45pm
Blake
Jazz3B/C
7:00pm-8:15pm
Cavise
3C
6:30pm-7:45pm
Cavise
4B
5:30pm-6:30pm
Roth
3B/C
6:30pm-7:45pm
Cavise
3C
5:45pm-7:15pm
Cavise
Modern4C
7:45pm-9:00pm

4B
7:15pm-8:30pm
Pryor
Pointe3B/C Pre-Pointe
6:30pm-7:00pm
Baud
3C
5:45pm-6:30pm
Tamburi
Allegro 3B/C
5:00pm-6:00pm
Berger
Tap4A
5:30pm-6:30pm
Pryor
4C
6:30pm-7:30pm
Roth
High School  Ages 14+
CLASS MONDAY TUESDAY WEDNESDAY THURSDAY FRIDAY SATURDAY
Ballet4C
4:00pm-5:15pm
Dvorovenko
5c
5:15pm-6:30pm
Dvorovenko
5B
6:45pm-7:45pm
Baud
4c
4:00pm-5:15pm
Dvorovenko
5c
6:30pm-7:45pm
Dvorovenko
Barre 3C/4C
5:00pm-6:00pm
Dvorovenko
5C
10:00am-11:15am
Tamburi
Character4C
5:45pm-6:45pm
Dvorovenko
Hip Hop5c
7:45pm-9:00pm
Young
5AB
7:45pm-9:00pm
Blake
Jazz4c
6:30pm-7:45pm
Duskova
5c
7:45pm-9:00pm
Duskova
5B
7:45pm-9:00pm
Roth
4C
6:30pm-7:45pm
Duskova
5c
7:45pm-9:00pm
Duskova
Modern4/5B
6:30pm-7:45pm
Pryor
5B
7:15pm-8:30pm
Pryor
Pointe5c
6:30pm-7:45pm
Dvorovenko
4c
5:15pm-6:30pm
Dvorovenko
Allegro 3C/4C
6:00pm-7:00pm
Berger
5C
11:15am-12:30pm
Tamburi
Tap5C
6:30pm-7:30pm
Roth
Teen/Adult   Ages 16 and older
CLASS MONDAY TUESDAY WEDNESDAY THURSDAY FRIDAY SATURDAY
Ballet10:00am-11:15am
Dvorovenko
10:00am-11:15am
Dvorovenko
Hip Hop7:45pm-9:00pm
Blake
Jazz7:45pm-9:00pm
Roth
9:30am-11:00am
Walthour
Modern7:45pm-9:00pm
Pryor
7:15pm-8:30pm
Pryor
Tap7:45am-8:45pm
Pryor

 

CHILDREN'S SCHEDULE

Spring 2017 

April 10-16, 2017 -  Studio Closed, Spring Recess

May 21st - Student Showcase, Port chester

May 27, 29th - Studio Closed, Memorial Day

June 3rd, 2017 - Last Day of Classes

June 4th, 2017 - Student Showcase, SUNY Purchase

June 26th - Camp Cavise 2017 begins

Fall 2017

Sept. 18th, 2017 - Children's Classes Begin

Sept. 29th - Yom Kippur, Studio Closes at 3PM

Sept 30th - Yom Kippur, Studio Closed

Oct. 9th - Columbus Day, Studio Closed

November 23rd-26th - Thanksgiving, Studio Closed

December 18th- Jan 1st, 2018 - Winter Recess

January 15th, 2018 - Martin Luther King, Closed

Feb 19th-24th 2018 - Winter Recess

March 26th-31st 2018- Spring Recess

 

 

 

 

ADULT SCHEDULE

Spring 2017  

Fall classes are continual except for the following days:

May 27-29 - Studio Closed, Memorial Day

June 15 - Summer Program Begins

 

Fall 2017

 

August 21st - Sept 4th, 2017 - Summer Recess

Sept. 5th, 2017 - Fall Adult Program begins

Oct. 9th, 2017 - Columbus Day, Closed

Nov 23rd- 26th, 2017 - Thanksgiving, Closed

Dec. 18th- January 1st, 2018 - Holiday Recess

January 15th, 2018 - Martin Luther King, Closed

Feb 19th-24th 2018 - Winter Recess

March 26th-31st 2018- Spring Recess

 

914.381.5222
273 Halstead Avenue
Mamaroneck, NY 10543